MÜHENDİSLİK

Sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak ; mukavemet,titreşim ve yorulma hesapları yapılabilir,
tasarımlarınızın optimizasyon çalışmaları doğrultusundaiyileştirilmesi sağlanabilir
ve dayanımdan ödün vermeden ağırlık azaltma çalışmaları gerçekleştirilmektedir.

Blue #1 Icon

Topoloji Optimizasyonu

Katmanlı Üretim teknolojisinin ilerlemesi ile eski geometriler yerini Topoloji optimizasyonları sonucunda statik ve dinamik yüklere dayanıklı, hareket esnasında titreşim sönümleme kabiliyetleri yüksek ve ağırlıkları azaltılmış geometriler ile değiştirmeye başlamıştır. Başta savunma sanayisi olmak üzere birçok sektörde kullanılan sistemlerde yapılan bu çalışmalar ile maliyetlerin en aza indirilmesi hedeflenmektedir. Ürünlerinize uygun , isterleriniz doğrultusunda ve gerekli simülasyonlar ışığında yeni tasarımlar veya iyileştirme çalışmaları yapılıp imalatı gerçekleştirilebilir.

Blue #1 Icon

Dinamik

Şasi gibi mekanik aksamların üzerinde bulunan statik ve dinamik yüklemelere, titreşim etkilerine maruz kalan parçaların simülasonları gerçekleştirilebilir ve istenildiği takdirde yeniden tasarım yapılabilmektedir.

Blue #1 Icon

Basınçlı Kaplar

Basınçlı kaplar gazları veya sıvıları ortam basıncından büyük ölçüde bir farklı bir basınçta tutmak için tasarlanmış kapalı kaplardır.Basınçlı kaplar tehlikeli olabilirler ve tarihe bakıldığında basınçlı kaplar sebebi ile birçok ölümcül kaza maydana gelmiştir. Sonuç olarak basınçlı kap tasarımı, üretimi ve işletilmesi , standartlara uygun olarak yapılmalıdır. Depolama tankları,reaktörler,eşanjörler evlerde, hastanelerde kullanılan sıcak su depoları , endüstriyel basınçlı hava alıcıları , denizaltı ve uzay uygulamaları,pnömatik rezervuarlar,dalış tüpleri,otoklavlar,petrokimya rafinerileri gibi çok geniş bir kullanım alanına sahiptirler. Yüksek sıcaklık ve basınçta çalıştıkları için bu sıcaklık ve basınç gradyenleri bağlantı bölgelerinde ön görülemeyen yüksek gerilimlere neden olabilmektedir ve sürekli işlem sırasında yorulma hasarları meydana gelebilmektedir.

Blue #1 Icon

Yorulma

Mekanik parçaların sürekli olarak dış kuvvetlere maruz kalması yorulma hasarının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. ASGENA , Havacılık ve Savunma sektörleri başta olmak üzere otomotiv,inşaat,denizcilik,enerji sektörleri gibi birçok sektörde ürünlerinizin yorulma analizlerini gerçekleştirebilmekte ve gerektiği durumlarda alternatif tasarımlar oluşturarak maliyetlerinizi azaltabilmektedir.

Blue #1 Icon

Titreşim

Dönen yapıların davranışını incelemek ve analiz etmek için dinamik simülasyonların yapılması gerekmektedir. Rotasyonel hareket arttıkça titreşimin büyüklüğü kritik hız adı verilen maksimum bölgeye ulaşır. Bu kritik hızlarda titreşimin genliği fazla olursa ekipman kaybı,makine üzerinde aşınma ve yıpranma , onarım ötesi kırılma ve hatta can kaybı meydana gelebilir. Buna bağlı olarak turbo makinelerin iç yapısından ve çalışma prensibinden ötürü düzeltilmesi gereken dengesizlikler mevcuttur. Dönen bir makinenin kritik hızı, dönme hızı doğal makinenin doğal frekansıyla eşleştiğinde gerçekleşir. Doğal frekansın ilk karşılaşıldığı en düşük hız ilk kritik hız olarak adlandırılır, ancak hız arttıkça ilave kritik hızlar görülecektir. Bu nedenle dönen dengesizliği ve gereksiz dış kuvvetleri minimize etmek , rezonansı başlatan genel kuvvetleri azaltmak için çok önemlidir. Makinenin doğal frekansları için modellenmesi ve analiz edilmesi için sonlu elemanlar yöntemi yaklaşımı kullanılabilir ve aynı zamanda balans makinaları ile sonuçlar doğrulanabilir.